خانه » سئوالات حقوقی » برای رفع توقیف خودرو چه باید بکنیم؟
3

برای رفع توقیف خودرو چه باید بکنیم؟

مانی که خودروی توقیف شده خود را بر روی جرثقیل و موتورسیکلت مان را بر روی کفی مشاهده می‌کنیم، تنها فکری که در آن زمان در ذهنمان می‌گذرد این است که برای رفع توقیف خودرو باید چه کنیم؟

اولین کار مراجعه به ستاد های ترخیص خودرو است.نگرانی بسیاری از رانندگان این است اگر خودروی آنها توسط پلیس توقیف شود، چه اتفاقی برای خودروی آنها می افتد و آنها برای ترخیص خودروی خود باید چه کاری انجام دهند.

برای مراجعه به هریک از این ستادهای ترخیص لازم است موارد زیر را رعایت و مدارک مورد نیاز را به همراه داشته باشید:

۱٫ مراجعه مالک یا وکیلی قانونی با در دست داشتن مدارک شناسایی معتبر (البته خودرو به آورنده قبض توقیفی خودرو نیز تحویل داده می‌شود)

۲٫ اصل سند یا کارت ماشین + کپی

۳٫ اصل بیمه نامه شخص ثالث + کپی (بیمه دانا با حضور در ستاد ترخیص خودرو، خودروهای فاقد بیمه را با دریافت هزینه بیمه می‌کند)

۴٫ صورت وضعیت خلافی پرداخت شده

۵٫ گواهینامه راننده +کپی

۶٫ فیش یا قبض پرداختی عوارض شهرداری

۷٫ پرداخت هزینه حمل خودرو به نماینده مستقر در ستاد ترخیص (در صورت انتقال با جرثقیل- هزینه حمل با جرثقیل مکانیزه ۶۰ هزار تومان و هزینه حمل با نیسان مکانیزه ۴۰ هزار تومان است)

۸٫ پرداخت هزینه پارکینگ ( هزینه هر شب توقف در پارکینگ ۲۸۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان است که بصورت الکترونیکی در همان ستاد ترخیص توسط نماینده شرکت طرف قرارداد اخذ می‌شود)

۹٫ پر کردن فرم اطلاعات فردی

نکته قابل توجه برای رانندگان این است که مطابق آنچه که در پشت قبض توقیفی درج شده است، حفظ اشیاء و لوازم داخل اتومبیل بر عهده مالک است و پلیس و پارکینگ دار مسئولیتی در قبال آن ندارند.

همچنین در صورت مفقود شدن قبض توقیفی، سیر مراحل قانونی ترخیص خودرو منوط به احراز مالکیت خودرو خواهد بود.

جهت ترخیص موتور سیکلت فرد متصرف (شخصی که موتور از او گرفته شده است) اگر فاقد گواهینامه باشد، باید روند قضایی مسئله طی شود و پرونده در دستگاه قضایی رسیدگی می‌شود و بعد دادگاه در مورد موتور تصمیم می‌گیرد. بنابر گفته های نادر خوش‌نظر، سرپرست ستاد ترخیص خودرو، مهمترین مسئله ای که این ستاد با آن روبرو است، بحث مالکیت موتورسیکلت‌هاست.

به همین جهت مالک به همراه سند مالکیت و سه کپی از آن، به ستاد ترخیص مراجعه کند. سایر مراحل ترخیص و مدارک مورد نیاز به مانند مراحل و مدارک ترخیص خودرو است و تفاوتی میان آنها نیست.ضمن اینکه فرد راننده یا شخصی که برای ترخیص خودرو مراجعه می‌کند باید یک دوره ۴۵ دقیقه‌ای آموزش‌های راهنمایی و رانندگی را در محل ستاد ترخیص بگذرانند.

درباره elnaz

پاسخ دادن

x

این مطالب را نیز ببینید!

1

توقیف محکومٌ به از اموال شرکت های دولتى” (قسمت سوم.آخر)

“نظری بر توقیف محکومٌ به از اموال شرکت های دولتى” (قسمت سوم.آخر) ۲ – استثنایی ...